کولوکیشن چیست؟
کولوکیشن یعنی جای اجاره هست یا سروری را که خودتان تهیه کرده اید را در یک دیتاسنتر بگذارید. این بدان معنی است که شما به جای آنکه هاست یا سرور اجاره کنید خود سرور را خریداری میکنید و به اندازه مورد نیازتان (چند رک یا یونیت ، هر یونیت معادل تفریبا 5 سانتیمتر است) از دیتاسنتر فضا اجاره می کنید و سرور خود را در دیتاسنتر قرار می دهید. دیتاسنتر علاوه بر هزینه فضا ، هزینه برق و اینترنت و خدمات ماهانه را نیز از ما دریافت می کند.
در کولوکیشن کردن در حقیقت صاحب سخت افزار ما هستیم. این یعنی ما یک سخت افزار را خریده ، برای جا و نگهداری آن از دیتاسنتر کمک میگیریم. پس طبیعی است که اگر سخت افزار ما دچار مشکلی شود مسئولیت آن با خودمان است. به همین دلیل پیشنهاد می شود که اگر به اندازه کافی در زمینه هاستینگ تخصص ندارید از این کار بپرهیزید.
شما می توانید کولوکیشن را در ایران یا خارج از ایران انجام دهید. اما حتما به این موضوع توجه داشته باشید که اگر خارج از ایران این کار را انجام دهید دیگر دسترسی فیزیکی به سخت افزار نخواهید داشت و در صورت بروز هرگونه مشکل باید از کسانی کمک بگیرید که در آن کشور و شهر زندگی می کنند و می توانند به سرور شما دسترسی داشته باشند.
به طور کلی می توان گفت کولوکیشن نوعی سرمابه گذاری است. به طوری که سروری که شما می خرید به عنوان سرمایه شما باقی می ماند و باقی هزینه ها برای نگهداری و راه اندازی آن است. این موضوع را می توان به خرید یا اجاره خانه تشبیه کرد. وقتی شما خانه را می خرید در حقیقت سرمایه گذاری کرده اید. اما در هر حال باید پول آب و برق و گاز را بدهید. اما در اجاره خانه علاوه بر اینکه پول آب و برق و گاز را می دهید یک هزینه ماهیانه نیز بابت اجاره خانه پرداخت می کنید.
طبیعی است که خانه ای را که خریده باشید می توانید اجاره دهید و از آن سود کرده و کسب درآمد کنید. کولوکیشن نیز همین مزیت را دارد. اگر شما بتوانید سروری را که خریداری کرده اید اجاره دهید می توانید از این طریق کسب درآمد کنید.
در آخر باز هم به این نکته اشاره می کنیم که این کار یک کار کاملا تخصصی می باشد و پیشنهاد می شود تا زمانی که از حرفه ای بودن خود در زمینه هاستینگ اطمینان حاصل نکردید از انجام این کار بپرهیزید.